AVEO Barbie Hand Cream, 100 ml

Smooth skin feel & fast-absorbing care

New!

€ 1,29

(€ 12,90 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

Only 5 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For all skin types
  • Fruity-sweet fragrance & shea butter
  • Vegan formula free from microplastics

Frequently bought together with AVEO Cream-Oil Body Lotion , 200 ml

AVEO Barbie Hand Cream, 100 ml € 1,29 (€ 12,90 / l)
AVEO Cream-Oil Body Lotion , 200 ml € 2,39 (€ 11,95 / l)
Total price: € 3,68
Description

AVEO Barbie Hand Cream is a caring hand cream suitable for all skin types. It has a fruity, sweet fragrance and leaves the hands feeling pleasantly soft and supple.

Key benefits at a glance:

  • Conditioning formula: Contains glycerine and shea butter for a well-cared-for skin feel.
  • Fast absorbing: Absorbs quickly without leaving a greasy film.
  • Pleasant texture: The easy-to-spread texture leaves the hands feeling supple.
  • Fruity fragrance: Delights with a fruity, sweet scent.
  • Considered formula: Vegan formula without microplastics.

Item no.: MUE-110080000200
Content: 100 ml
EAN: 2200299978624
Manufacturer No.: 110080000200
Brands : AVEO
Skin Type: All Skin Types
Application: Massage gently into dry, clean hands. Repeat several times a day if necessary.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Duesberg medical GmbH, Thüringer Straße 20, 46286, Dorsten, Germany, www.duesberg-medical.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for AVEO Barbie Hand Cream