AVEO Kids Hand Wash Foam, 250 ml

Mild hand cleansing with fine foam

New!

€ 2,20 € 2,49 -12%

(€ 8,80 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 6 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For children with sensitive skin
  • With chamomile extract & a fruity scent
  • Light lather for gentle cleansing

Frequently bought together with Penaten baby Body & Shower Wash , 400 ml

AVEO Kids Hand Wash Foam, 250 ml € 2,20 (€ 8,80 / l)
Penaten baby Body & Shower Wash , 400 ml € 4,13 (€ 10,33 / l)
Total price: € 6,33
Description

AVEO Kids Hand Wash Foam has been specially developed for children's skin and provides mild cleansing for daily use. Its gentle formula with chamomile extract is also suitable for very sensitive skin.

Key benefits at a glance:

  • Specially for children: Ideally tailored to the needs of children's skin.
  • Very sensitive skin: Also suitable for particularly sensitive skin types.
  • Mild cleansing: Gentle foam for daily use.
  • With chamomile extract: Contains selected chamomile extract.
  • Fruity fragrance: Leaves a pleasant fruity scent.

Item no.: MUE-3003091
Content: 250 ml
EAN: 2200311713288
Manufacturer No.: 3003091
Brands : AVEO
Skin Type: All Skin Types, Young Skin, Sensitive Skin
Legal guarantee & manufacturer details

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for AVEO Kids Hand Wash Foam

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder