Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Eucalyptus, 140 g

Mild moulded soap with eucylptus essential oil

New!

€ 6,29

(€ 44,93 / kg, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 140 g

In stock

Delivery by Thursday, 01 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • Suitable for all skin & hair types
  • Gently lathering
  • Made from high-quality organic plant oils

Frequently bought together with Tabac Original Bath & Shower Gel, 400 ml

Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Eucalyptus, 140 g € 6,29 (€ 44,93 / kg)
Tabac Original Bath & Shower Gel, 400 ml € 10,99 (€ 27,48 / l)
Total price: € 17,28
Description

Washing with this soap is not just a simple cleansing routine – it is, in fact, a wellness treatment. Thanks to its characteristic eucalyptus aroma, it envelops both body and mind in a fresh, invigorating scent whilst gently cleansing the skin.

Application: Gently work into a lather with a little water and spread evenly over the skin.

Item no.: XDK-DRBE-OBEU05-EUR
Content: 140 g
EAN: 018787231203
Brands : Dr. Bronner's
Skin Type: All Skin Types
Scent Notes: Eucalyptus
Hair Types : For all hair types
Product Features : Vegan
Free from : Plastic
Certificates : NaTrue, BDIH, Vegan
General Information: Avoid contact with eyes and rinse with plenty of water if necessary
Ingredients (INCI)

Sodium Cocoate[1], Sodium Palmate[1], Aqua, Glycerin[2], Eucalyptus Globulus Oil[2], Sodium Olivate[1], Cannabis Sativa (Hemp) Seed Oil[3], Simmondsia Chinensis (Jojoba) Wax[2], Maris Sal, Citric Acid, Tocopherol (Vitamin E), Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Alpha-Terpinene, Limonene, Pinene, Terpineol

  1. aus kontrolliert biologischem Anbau, Fair-Trade zertifiziert und Regenerative Organic Certified®
  2. from controlled organic cultivation
  3. from certified organic cultivation and Regenerative Organic Certified®
Legal information
Authorised representative serving as the EU responsible person.: Dr. Bronner's Europe GmbH, Judenberg 2, 88471, Laupheim, Germany, contact@drbronner.eu

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Eucalyptus

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder