Dr. Bronner's Lemongrass & Lime Sugar Soap, 1,90 l

Luxurious cleansing for the whole body

€ 59,99

(€ 31,57 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 1,90 l

In stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Suitable for all skin & hair types
  • Refreshing & invigorating fragrance
  • In a handy pump dispenser
  • Gently & mildly cleansing

Frequently bought together with Jean&Len Rosemary/Ginger Refreshing Shower Gel , 250 ml

Dr. Bronner's Lemongrass & Lime Sugar Soap, 1,90 l € 59,99 (€ 31,57 / l)
Jean&Len Rosemary/Ginger Refreshing Shower Gel , 250 ml € 3,49 (€ 13,96 / l)
Total price: € 63,48
Description

This liquid soap combines millennia-old knowledge with a tried-and-tested soap formula. The refreshing and invigorating scent of lemongrass and litchi oil is combined with the cleansing properties of organic shikakai to create an unrivalled, caramel-coloured liquid soap. The rich lather leaves the skin soft and moisturised. Gently cleanses the face, skin and even the hair.

Application:

  • Apply one pump to your hand or spread it over your skin for a wonderful shower experience.
  • Lather gently, enjoy the velvety lather, then rinse thoroughly.
Item no.: XDK-DRBE-SD0905
Content: 1,90 l
EAN: 018787990056
Manufacturer No.: SD0905
Brands : Dr. Bronner's
Skin Type: All Skin Types
Scent Notes: Citric / Citrusy
Product Features : Vegan
Free from : Sulphates
Certificates : NaTrue, BDIH, Vegan
General Information: Avoid contact with eyes and rinse with plenty of water if necessary
Ingredients (INCI)

Sucrose[1], Vitis Vinifera Juice[2], Potassium Cocoate[1], Potassium Palm Kernelate[1], Potassium Olivate[1], Potassium Hempate[2], Potassium Jojobate[2], Cymbopogon Schoenanthus (Lemongras) Oil[2], Citrus Aurantifolia Oil[2], Glycerin[2], Acacia Concinna Fruit Powder[2], Citric Acid, Tocopherol (Vitamin E), Citral[3], Geraniol[3], Limonene[3], Linalool[3]

  1. Organically grown and fair trade certified
  2. from controlled organic cultivation
  3. From Natural Essential Oils
Legal guarantee & manufacturer details
Authorised representative serving as the EU responsible person.: Dr. Bronner's Europe GmbH, Judenberg 2, 88471, Laupheim, Germany, contact@drbronner.eu

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Dr. Bronner's Lemongrass & Lime Sugar Soap

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder