elmex® Sensitive Professional Mouth Wash, 100 ml

Ideal for sensitive teeth

€ 2,99

(€ 29,90 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 13 October

Features & Advantages

  • Without alcohol
  • Contains amine fluoride
  • With Pro-Argin® technology

Frequently bought together with elmex® Professional Opti-Enamel Sealant & Strengthening Toothpaste, 75 ml

elmex® Sensitive Professional Mouth Wash, 100 ml € 2,99 (€ 29,90 / l)
elmex® Professional Opti-Enamel Sealant & Strengthening Toothpaste, 75 ml € 7,79 (€ 103,87 / l)
Total price: € 10,78
Description

With regular use, the elmex® Sensitive Professional mouth wash brings effective and long-lasting pain relief thanks to the Pro-Argin® tooth rinse technology. Pro-Argin® is a combination of arginine and PVM / MA copolymer - a natural amino acid that is also found in saliva. This mouth rinse closes the conduction channels that lead to the tooth nerve and thereby blocks the pain, and also refreshes the breath with a light mint taste.

For noticeably less sensitive, painful teeth.

Free from alcohol. Contains fluoride.

Recommended use: Rinse mornings and evenings with 20 ml elmex® Sensitive Professional Tooth Rinse for about 30 seconds, then spit out. Do not swallow.

Item no.: MUE-173103
Content: 100 ml
EAN: 4007965173103
Manufacturer No.: 173103
Brands : elmex®
Free from : Alcohol
Ingredients (INCI)

Aqua, Propylene Glycol, Peg-40 Hydrogenated Castor Oil, Olaflur[2], Glycerin, Aroma[1], Sodium Benzoate, Levulinic Acid, Sodium Levulinate, Polyvinylpyrrolidon, Saccharin, Hydroxyethyl Cellulose, Sodium Fluoride[2], Sodium Anisate

  1. Aroma (> 100 PPM): Menthol, Eucalyptol, Anethole, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Illicium Verum (Anise) Fruit / Seed Oil
  2. Amine fluoride / sodium fluoride. Total fluoride content: 250 ppm F.
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: CP GABA GmbH, Beim Strohhause 17, 20097, Hamburg, Germany, www.cpgaba-shop.de/cpstorefront/corporate-about

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for elmex® Sensitive Professional Mouth Wash