GYADA Cosmetics Moisturising Facial Toner, 100 ml

High-quality supplementary care with panthenol, chamomile and calendula

€ 8,91 € 9,99 -11%

(€ 89,10 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Refreshing properties
  • Moisturising

Frequently bought together with GYADA Cosmetics RENAISSANCE Anti-Age Micellar Cleansing Wash Gel, 200 ml

GYADA Cosmetics Moisturising Facial Toner, 100 ml € 8,91 (€ 89,10 / l)
GYADA Cosmetics RENAISSANCE Anti-Age Micellar Cleansing Wash Gel, 200 ml € 13,41 (€ 67,05 / l)
Total price: € 22,32
Description

The refreshing Moisturising Facial Toner is a high-quality, leave-in addition to your daily skincare routine. It lends essential moisture to the skin and leaves you feeling refreshed.

Directions for use:

  • After cleansing, apply the mist to your face and neck.
  • Then continue with your regular skincare routine.
Item no.: XEC-GYA-GC160
Content: 100 ml
EAN: 8054609982689
Manufacturer No.: GC160
Brands : GYADA Cosmetics
Skin Type: All Skin Types
Product Features : Vegan
Certificates : PETA approved
General Information: Avoid contact with eyes and rinse with plenty of water if necessary, Use only on healthy skin
Application: Spray directly on the face and neck or massage gently into your skin with a cotton pad.
Ingredients (INCI)

Aqua, Glycerin, Chamomilla Recutita Flower Water, Panthenol, Centaurea Cyanus Flower Water, Calendula Officinalis Flower Extract[1], Malva Sylvestris Flower/Leaf Extract[1], Agastache Mexicana Flower/Leaf/Stem Extract, Vaccinium Macrocarpon (Cranberry) Fruit Extract, Guaiazulene, Polyglyceryl-4 Caprylate, Benzyl Alcohol, Phenylethanol, Caprylyl Glycol, Parfum[2], Sodium Lauroyl Glutamate, Decyl Glucoside, Diglycerin, Citric Acid, Sodium Benzoate, Lactic Acid

  1. from organic cultivation
  2. According to the AIAB guidelines
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: GYADA COSMETICS S.R.L., Via Dei Belfiore 71, 95028, Valverde (CT), Italy, info@gyadacosmetics.com, www.gyadacosmetics.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for GYADA Cosmetics Moisturising Facial Toner