Jennifer Lopez Glow Eau de Toilette, 50 ml

Feel the glow

€ 27,99

(€ 559,80 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 2 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Springtime
  • Sensual and sexy
  • With seductive vanilla

Frequently bought together with LA RIVE Her Choice Eau de Parfum, 100 ml

Jennifer Lopez Glow Eau de Toilette, 50 ml € 27,99 (€ 559,80 / l)
LA RIVE Her Choice Eau de Parfum, 100 ml € 8,49 (€ 84,90 / l)
Total price: € 36,48
Description

A scent that is not only perceived with the sense of smell. Every fibre of the body reacts to the glowing attraction of Glow Eau de Toilette by Jennifer Lopez. Feel J.Lo's natural fire and her passion for life. Opened with the freshness of neroli, orange blossom and pink grapefruit. Seductive aromas of rose, sandalwood and amber as well as floral notes of jasmine and orris nestle against it. A touch of warm vanilla rounds off the fragrance experience.

The flacon also reflects feminine attractiveness and elegance and the jewellery is inspired by J.Lo's personal style.

Item no.: MUE-JLO7005
Content: 50 ml
EAN: 5050456080205
Manufacturer No.: JLO7005
Brands : Jennifer Lopez
Scent Notes: Floral
Top Note : Neroli, Orange blossoms, Pink grapefruit
Heart Note : Amber, Rose, Sandalwood
Base Note : Iris, Jasmine, Musk, Vanilla
Ingredients (INCI)

Alcohol Denat, Parfum, Aqua, Benzyl Salicylate, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Hexyl Cinnamal, Acrylates/Octylacrylamide Copolymer, Alpha-Isomethyl Ionone, Benzophenone-3, Benzyl Alcohol, Benzylbenzoat, Bht, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Butylphenyl Methylpropional, Cinnamyl Alcohol, Citral, Citronellol, Ethylhexyl Salicylate, Eugenol, Farnesol, Geraniol, Hydrolyzed Jojoba Esters, Hydroxy Citronellal, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Limonene, Linalool, CI 14700, CI 19140

Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Jennifer Lopez Glow Eau de Toilette