Laura Biagiotti Roma Uomo Shower Gel, 200 ml

Step out of the shower with an elegant & sensual scent

€ 14,99

(€ 74,95 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

Only 5 items in stock

Delivery by Thursday, 01 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • Fragrant shower gel for men
  • With basil, moss & cedar wood
  • With aromatic & elegant nuances

Frequently bought together with tetesept Strength & Energy Shower Gel, 250 ml

Laura Biagiotti Roma Uomo Shower Gel, 200 ml € 14,99 (€ 74,95 / l)
tetesept Strength & Energy Shower Gel, 250 ml € 4,49 (€ 17,96 / l)
Total price: € 19,48
Description

Discover Laura Biagiotti's scented shower gel and wrap yourself in a sensual and aromatic fragrance with every shower! The snazzy grapefruit and basil top notes are accompanied by earthy moss heart notes perfectly complemented by soft vanilla, cedarwood and sandalwood base notes. The elegant, sensual and soulful fragrance accompanies you throughout the day.

Item no.: MUE-F11AA202N
Content: 200 ml
EAN: 8011530000165
Manufacturer No.: F11AA202N
Brands : Laura Biagiotti
Skin Type: All Skin Types
Scent Notes: Aromatic
Top Note : Basil
Heart Note : Moss
Base Note : Sandalwood, Vanilla, Cedar wood
Application: Rub the lotion in the palms of your hands and let it lather. Then apply to damp skin and rinse off thoroughly.
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Parfum, Ppg-5-Ceteth-20, Sodium Chloride, Peg-120 Methyl Glucose Dioleate, Sodium Benzoate, Phenoxyethanol, Citric Acid, Decyl Glucoside, Linalool, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Lauryl Methyl Gluceth-10 Hydroxypropyl Dimonium Chloride, Limonene, Tetrasodium Edta, Polyquaternium 7, Citronellal, Geraniol, Potassium Sorbate, Tocopherol (Vitamin E)

Legal information
Manufacturer: Angelini Beauty S.p.A, Via Melchiorre Gioia n. 8, 20124, Milano, Italy, www.angelinibeauty.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Laura Biagiotti Roma Uomo Shower Gel

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder