PHYTORELAX LABORATOIRES Age Collagen Lifting-Effect Eye & Lip Contour Cream, 15 ml

Helps reduce the appearance of wrinkles around the eyes and lips

€ 12,98 € 14,49 -10%

(€ 865,33 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 15 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • For the eye & lip contours
  • With collagen & peptides
  • Fragrance-free formula

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Purifying Micellar Make-Up Removing Milk, 200 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Age Collagen Lifting-Effect Eye & Lip Contour Cream, 15 ml € 12,98 (€ 865,33 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Purifying Micellar Make-Up Removing Milk, 200 ml € 8,08 (€ 40,40 / l)
Total price: € 21,06
Description

Age Collagen - Lifting Effect Eye & Lip Contour by PHYTORELAX LABORATORIES is a treatment developed for the delicate skin around the eyes and lips.


The formula with collagen and peptides helps smooth the skin, give it a firmer appearance and make wrinkles appear less visible. It has a creamy, soft and comfortable texture, contains 96% ingredients of natural origin and is formulated without silicones or fragrance.



Directions for use


Gently pat onto the eye and lip contours morning and evening, after cleansing and toning.

Item no.: HAR-6031724
Content: 15 ml
EAN: 8030976031724
Manufacturer No.: 6031724
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Skin Type: Mature Skin
Free from : Parabens , Silicones , Synthetic Colourants , Fragrances
Ingredients (INCI)

Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetyl Alcohol, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Cetearylalcohol, Glyceryl Stearat Citrat, Coco Caprylate/Caprate, Dicaprylyl Carbonate, Soluble Collagen, Hexyldecanol, Sodium Hyaluronate, Hexyldecyl Laurate, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Lycium Barbarum (Goij) Fruit Extract[1], Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Saccharide Isomerate, Xanthan Gum, Cellulose, Phenoxyethanol, Glyceryl Caprylate, Parfum, Benzoic Acid, Sodium Phytate, Dehydroacetic Acid, Tocopherol (Vitamin E), Citric Acid, Ethylhexylglycerin, Sodium Benzoate, Sodium Citrate, Potassium Sorbate

  1. from organic cultivation
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Age Collagen Lifting-Effect Eye & Lip Contour Cream

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder