PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Anti-Frizz Mask, 250 ml

Helps create a longer-lasting smooth style

€ 7,56 € 8,49 -11%

(€ 30,24 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For frizzy & unruly hair
  • Helps achieve a smooth style
  • Leaves hair soft

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Reconstructor Shampoo, 250 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Anti-Frizz Mask, 250 ml € 7,56 (€ 30,24 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Reconstructor Shampoo, 250 ml € 7,24 (€ 28,96 / l)
Total price: € 14,80
Description

The Argan Oil - Smoothing Anti-Frizz Mask by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for frizzy, difficult-to-manage hair.

The formula with argan oil helps control frizz and achieve a longer-lasting smooth style. After use, the hair appears soft and shiny.

Item no.: HAR-6008276
Content: 250 ml
EAN: 8030976008276
Manufacturer No.: 6008276
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Coarse / frizzy hair, Unruly hair
Application: Work the mask carefully into damp hair. After a few minutes of exposure, you can thoroughly wash out the mask.
Ingredients (INCI)

Aqua, Cetyl Alcohol, Orbignya Oleifera Oil, Cetrimoniumchlorid, Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil, Hydroxypropyl Oxidized Starch Pg-Trimonium Chloride, Parfum, Sodium Dehydroacetate, Amodimethicone, C12-14 Sec-Pareth-5, C12-14 Sec-Pareth-7, Sodium Lactate, Citric Acid, Sodium Chloride, Amyl Cinnamal, Linalool, Benzyl Salicylate, Lactic Acid, Benzoic Acid, Tocopherol (Vitamin E)

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Anti-Frizz Mask

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder