PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Nourishing Mask, 250 ml

Deep treatment for damaged lengths

€ 7,56 € 8,49 -11%

(€ 30,24 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 7 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For damaged & weakened hair
  • Provides hydration
  • Leaves hair supple & shiny

Frequently bought together with ziaja Goat Milk Keratin Shampoo, 400 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Nourishing Mask, 250 ml € 7,56 (€ 30,24 / l)
ziaja Goat Milk Keratin Shampoo, 400 ml € 2,51 (€ 6,28 / l)
Total price: € 10,07
Description

The Argan Oil - Nourishing Mask by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for damaged and weakened hair.

The treatment with argan oil nourishes and moisturises the lengths, helping improve their appearance. Hair appears more supple, soft and shiny.

Item no.: HAR-6008245
Content: 250 ml
EAN: 8030976008245
Manufacturer No.: 6008245
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Brittle hair, Damaged hair
Application: Work the mask carefully into damp hair. After a few minutes of exposure, you can thoroughly wash out the mask.
Ingredients (INCI)

Aqua, Cetearylalcohol, Orbignya Oleifera Oil, Cetrimoniumchlorid, Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil, Parfum, Sodium Dehydroacetate, Amodimethicone, Citric Acid, C12-14 Sec-Pareth-5, C12-14 Sec-Pareth-7, Tocopherol (Vitamin E)

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Nourishing Mask

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder