PHYTORELAX LABORATOIRES Coconut Intensive Nourishing Mask, 250 ml

Intensive treatment for hair that has lost elasticity

€ 7,56 € 8,49 -11%

(€ 30,24 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 9 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For dry hair
  • With coconut oil
  • Provides softness & shine

Frequently bought together with ziaja Goat Milk Keratin Shampoo, 400 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Coconut Intensive Nourishing Mask, 250 ml € 7,56 (€ 30,24 / l)
ziaja Goat Milk Keratin Shampoo, 400 ml € 2,51 (€ 6,28 / l)
Total price: € 10,07
Description

The Coconut - Intensive Nourishing Mask by PHYTORELAX LABORATORIES is a treatment designed especially for dry and dull hair. The formula with coconut oil provides nourishment and hydration to the hair.


After use, the hair appears softer, more supple and shinier. The rich texture helps improve the appearance of dry and damaged hair while keeping it easy to comb.

Item no.: HAR-6011948
Content: 250 ml
EAN: 8030976011948
Manufacturer No.: 6011948
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Coarse / frizzy hair, Damaged hair, Dry hair
Application: Work the mask carefully into damp hair. After a few minutes of exposure, you can thoroughly wash out the mask.
Ingredients (INCI)

Aqua, Cetyl Alcohol, Behenamidopropyl Dimethylamine, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Orbignya Oleifera Oil, Hydrolized Wheat Protein, Amodimethicone, Phenoxyethanol, Lactic Acid, Parfum, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Hexyl Cinnamal, Benzyl Salicylate, Ethylhexylglycerin, Sodium Benzoate, Tocopherol (Vitamin E)

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Coconut Intensive Nourishing Mask