PHYTORELAX LABORATOIRES Coconut Silky Smooth Oil Non Oil, 150 ml

Enhances the shine of colour-treated hair

€ 6,25 € 6,99 -11%

(€ 41,67 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

Only 9 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • For dry & dull hair
  • Provides volume & shine
  • Does not feel greasy or weigh hair down

Frequently bought together with GARNIER Ultimate Blends Argan & Camelia Oil Nourishing Shampoo, 300 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Coconut Silky Smooth Oil Non Oil, 150 ml € 6,25 (€ 41,67 / l)
GARNIER Ultimate Blends Argan & Camelia Oil Nourishing Shampoo, 300 ml € 3,50 (€ 11,67 / l)
Total price: € 9,75
Description

The Coconut - Silkening Non-Oil Oil by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for dry and dull hair.


The formula with coconut oil provides hydration and softness without feeling greasy or weighing the hair down. It helps detangle the hair and reduce frizz, making it easier to comb. The hair appears fuller and shinier, while the hair colour is enhanced.

Item no.: HAR-6011979
Content: 150 ml
EAN: 8030976011979
Manufacturer No.: 6011979
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Coarse / frizzy hair, Dry hair
Application: Coat the fingertips (or use a wooden comb) with a few drops of hair oil and pull through individual strands of hair.
Ingredients (INCI)

Aqua, Polyacrylamidomethylpropane Sulfonic Acid, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Peg-40 Hydrogenated Castor Oil, Phenoxyethanol, Vp/Va Copolymer, Ethanolamine, Trideceth-9, Polysorbate-20, Dimethicone Peg-8 Meadowfoamate, Parfum, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Disodium Edta, Hexyl Cinnamal, Hydrolyzed Sericin, Panthenol, Benzyl Salicylate, Ethylhexylglycerin, Cumarin, Linalool, Alpha-Isomethyl Ionone, Limonene

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Coconut Silky Smooth Oil Non Oil

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder