PHYTORELAX LABORATOIRES Comfort & Softness Vanilla Scrub, 500 ml

Prepares the skin for subsequent treatments

€ 24,28 € 26,99 -10%

(€ 48,56 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

Only 3 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • For body, hands & feet
  • 99% ingredients of natural origin
  • With sugar crystals

Frequently bought together with Dove Body Love Nourishing Secrets Pampering Body Lotion, 400 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Comfort & Softness Vanilla Scrub, 500 ml € 24,28 (€ 48,56 / l)
Dove Body Love Nourishing Secrets Pampering Body Lotion, 400 ml € 4,85 (€ 12,13 / l)
Total price: € 29,13
Description

A gentle scrub for the body, hands and feet



This scrub with sugar crystals gently exfoliates the skin on the body, hands and feet. During massage, the vanilla extract releases a warm, pleasant fragrance.



The skin appears smoother and softer, ready for subsequent treatments. Massage onto damp skin in circular motions once or twice a week, then rinse thoroughly.



Product features




  • For the body, hands and feet

  • 99% ingredients of natural origin

  • With sugar crystals

  • Gently exfoliates the skin

  • Warm vanilla fragrance

  • Leaves the skin smooth and soft



Note




  • The product contains oils that may make shower and bath surfaces slippery.

  • Do not apply to damaged or irritated skin.

  • Keep out of reach of children.

Item no.: HAR-6037337
Content: 500 ml
EAN: 8030976037337
Manufacturer No.: 6037337
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Skin Type: All Skin Types
Application: Massage into the moistened skin with circular movements, paying particular attention to very dry areas such as elbows and heels and then rinse off carefully. Use this beauty routine a maximum of 1-2 times a week.
Ingredients (INCI)

Sucrose, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Vanilla Planifolia (Vanille) Fruit Extract, Tocopherol (Vitamin E), Beta-Caryophyllene, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Vanillin, Glycerin, Parfum, Aqua, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Comfort & Softness Vanilla Scrub