PHYTORELAX LABORATOIRES Flash Care Reconstruction Serum 5'', 50 ml

Spray serum for fuller-looking lengths

€ 21,97 € 24,49 -10%

(€ 439,40 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • For damaged hair
  • Leave-in treatment
  • Provides softness in 5 seconds

Frequently bought together with Plantur Plantur 21 #longhair Nutri-Caffeine-Shampoo, 200 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Flash Care Reconstruction Serum 5'', 50 ml € 21,97 (€ 439,40 / l)
Plantur Plantur 21 #longhair Nutri-Caffeine-Shampoo, 200 ml € 9,78 (€ 48,90 / l)
Total price: € 31,75
Description

A quick treatment for stressed lengths



This leave-in spray serum with Boost Peptide Technology is designed for dull and fragile hair. After just a few seconds, it provides softness and helps improve the appearance of damaged lengths.



Hair appears fuller and well cared for and feels silky to the touch. The lightweight formula is applied after shampooing before styling.



Directions for use




  • Shake well before use.

  • Spray onto towel-dried hair after shampooing.

  • Leave on for five seconds, then style the hair as usual.

  • Do not rinse.



Product features




  • Spray serum for stressed hair

  • Leave-in formula

  • With Boost Peptide Technology

  • Helps improve the appearance of damaged lengths

  • Provides softness and a silky feel

  • Easy to apply to towel-dried hair

  • Works in five seconds

Item no.: HAR-6037290
Content: 50 ml
EAN: 8030976037290
Manufacturer No.: 6037290
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Brittle hair, Damaged hair
Ingredients (INCI)

Aqua, Dipropylene Glycol, Glycerin, Palmitoyl Tripeptide-5, Polysilicone-29, Silicone Quaternium-18, Trideceth-12, Trideceth-6, Phenoxyethanol, Parfum, Trideceth-9, Peg-40 Hydrogenated Castor Oil, Disodium Edta, Ethylhexylglycerin, Lactic Acid, Hexamethylindanopyran, Tetramethyl Acetyloctahydronaphtalenes, Hexyl Cinnamal, Cinnamal, Eugenia Caryophyllus Oil, Eugenol

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Flash Care Reconstruction Serum 5''