PHYTORELAX LABORATOIRES Hyaluronic Acid Deep Hydration Hair Mask, 250 ml

Creamy mask that leaves hair soft and radiant

€ 8,08 € 8,99 -10%

(€ 32,32 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 7 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For dry hair
  • With hyaluronic acid
  • Hydrates without weighing hair down

Frequently bought together with ziaja Goat Milk Keratin Shampoo, 400 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Hyaluronic Acid Deep Hydration Hair Mask, 250 ml € 8,08 (€ 32,32 / l)
ziaja Goat Milk Keratin Shampoo, 400 ml € 2,51 (€ 6,28 / l)
Total price: € 10,59
Description

The Hyaluronic Acid - Deep Hydration Mask by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for dry and dehydrated hair. The creamy formula with hyaluronic acid provides hydration without weighing down the lengths. After use, hair appears softer, shinier and easier to comb.

Item no.: HAR-6030031
Content: 250 ml
EAN: 8030976030031
Manufacturer No.: 6030031
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Coarse / frizzy hair, Dry hair
Free from : Mineral Oils
Application: Work the mask carefully into damp hair. After a few minutes of exposure, you can thoroughly wash out the mask.
Ingredients (INCI)

Aqua, Cetyl Alcohol, Behenamidopropyl Dimethylamine, Orbignya Oleifera Oil, Glycerin, Sodium Hyaluronate, Saccharide Isomerate, Phenoxyethanol, Lactic Acid, Amodimethicone, Glycerin Soja Oil, Beta-Carotene, Daucus Carota Sativa Root Extract, Parfum, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Ethylhexylglycerin, Tocopherol (Vitamin E), Citric Acid, Sodium Citrate

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Hyaluronic Acid Deep Hydration Hair Mask

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder