PHYTORELAX LABORATOIRES Hyaluronic Acid Ultra-Hydrating Straightener & Hairdryer Serum, 150 ml

Forms a protective film during drying

€ 8,99

(€ 59,93 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For dry hair
  • Makes styling easier
  • Helps control frizz

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Liss Smoothing Anti-Frizz Shampoo, 250 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Hyaluronic Acid Ultra-Hydrating Straightener & Hairdryer Serum, 150 ml € 8,99 (€ 59,93 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Liss Smoothing Anti-Frizz Shampoo, 250 ml € 8,09 (€ 32,36 / l)
Total price: € 17,08
Description

The Hyaluronic Acid - Ultra-Hydrating Straightener & Hairdryer Serum by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for dry and dehydrated hair. It provides softness and shine, helps control frizz and makes styling easier. The fine film it forms on the hair helps protect it during styling with a brush and hairdryer.

Directions for use
Apply a small amount of serum to washed, towel-dried hair. Comb through and leave on for a few minutes, then proceed with styling.

Item no.: HAR-6030055
Content: 150 ml
EAN: 8030976030055
Manufacturer No.: 6030055
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Coarse / frizzy hair, Dry hair
Free from : Mineral Oils
Ingredients (INCI)

Aqua, Polyacrylamidomethylpropane Sulfonic Acid, Triethanolamine, Sodium Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate/Acrylamide Copolymer, Saccharide Isomerate, Sodium Hyaluronate, Parfum, Phenoxyethanol, Divinyldimethicone/​dimethicone Copolymer, Isohexadecane, Polysorbate 80, Vp/Va Copolymer, Citric Acid, Cyclopentasiloxane, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, C12-13 Alketh-23, C12-13 Alketh-3, Dimethiconol, Ethylhexylglycerin, Linalool, Cumarin, Alpha-Isomethyl Ionone, Limonene, Sodium Citrate

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Hyaluronic Acid Ultra-Hydrating Straightener & Hairdryer Serum

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review