PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Color 5-in-1 Hair Mask Spray, 150 ml

Spray for use with or without rinsing

€ 8,08 € 8,99 -10%

(€ 53,87 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For colour-treated & processed hair
  • With hydrolysed keratin & amino acids
  • Helps protect against heat

Frequently bought together with ziaja Goat Milk Keratin Shampoo, 400 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Color 5-in-1 Hair Mask Spray, 150 ml € 8,08 (€ 53,87 / l)
ziaja Goat Milk Keratin Shampoo, 400 ml € 2,51 (€ 6,28 / l)
Total price: € 10,59
Description

The Keratin Color - 5in1 Spray Mask by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for coloured and treated hair. The formula with hydrolysed keratin and amino acids coats the lengths, helping to protect them from heat during styling and preserve their shine.
The spray creates a protective film on the lengths and can be used with or without rinsing, depending on your needs.

Directions for use

  • Rinse-out: after shampooing, distribute the spray over damp hair, from the lengths to the ends. Massage gently, leave on for 3-5 minutes and rinse thoroughly.
  • Leave-in: apply a small amount to damp or dry hair, massage in and comb through. Do not rinse.
Item no.: HAR-6025280
Content: 150 ml
EAN: 8030976025280
Manufacturer No.: 6025280
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Colour-treated hair
Free from : Mineral Oils , Synthetic Colourants
Application: Work the mask carefully into damp hair. After a few minutes of exposure, you can thoroughly wash out the mask.
Ingredients (INCI)

Aqua, Cetyl Alcohol, Behenamidopropyl Dimethylamine, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Amodimethicone, Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Sericin, Sodium Pca, Sodium Lactate, Arginin, Aspartic Acid, Pca, Glycine, Alanine, Serin, Valine, Isoleucine, Proline, Threonine, Histidine, Phenylalanine, Phenoxyethanol, Parfum, Lactic Acid, Benzoic Acid, Limonene, Dehydroacetic Acid, Hexyl Cinnamal, Linalool, Ethylhexylglycerin, Triethanolamine, Citronellal, Citral, Leuconostoc/Radish Root Extract Ferment Filtrate

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Color 5-in-1 Hair Mask Spray