PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Color Heat Protection Spray, 200 ml

Preserves the radiance of colour-treated hair during styling

€ 8,09

(€ 40,45 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For colour-treated & processed hair
  • With hydrolysed keratin & amino acids
  • Helps protect against heat

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Volume & Shine Spray, 100 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Color Heat Protection Spray, 200 ml € 8,09 (€ 40,45 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Volume & Shine Spray, 100 ml € 7,64 (€ 76,40 / l)
Total price: € 15,73
Description

The Keratin Color - Colour Protect Straightener & Hairdryer Heat Protection Spray by PHYTORELAX LABORATORIES contains amino acids and hydrolysed keratin. It creates a film over the lengths that helps protect them from excessive heat from straighteners and hairdryers during styling.

Designed for coloured and treated hair, it helps keep hair soft and shiny while preserving its radiance.

Item no.: HAR-6025273
Content: 200 ml
EAN: 8030976025273
Manufacturer No.: 6025273
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Colour-treated hair
Free from : Mineral Oils , Synthetic Colourants
Application: Spray into dry or towel-dried hair before blow-drying or using heat tools. Do not rinse.
Ingredients (INCI)

Aqua, Alcohol Denat, Amodimethicone/Morpholinomethyl Silsesquioxane Copolymer, Peg-40 Hydrogenated Castor Oil, Trideceth-5, Trideceth-9, Cetrimoniumchlorid, Polysorbate-20, Glycerin, Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Sericin, Sodium Pca, Sodium Lactate, Arginin, Aspartic Acid, Pca, Glycine, Alanine, Serin, Valine, Isoleucine, Proline, Threonine, Histidine, Phenylalanine, Parfum, Lactic Acid, Limonene, Hexyl Cinnamal, Phenoxyethanol, Linalool, Citronellal, Citral, Leuconostoc/Radish Root Extract Ferment Filtrate, Ethylhexylglycerin

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Color Heat Protection Spray

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder