PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Color Protection Hair Mask, 250 ml

Leaves hair soft and hydrated

€ 8,08 € 8,99 -10%

(€ 32,32 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

In stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For colour-treated & processed hair
  • Nourishes & conditions
  • Enhances colour highlights

Frequently bought together with ziaja Goat Milk Keratin Shampoo, 400 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Color Protection Hair Mask, 250 ml € 8,08 (€ 32,32 / l)
ziaja Goat Milk Keratin Shampoo, 400 ml € 2,51 (€ 6,28 / l)
Total price: € 10,59
Description

The Keratin Color - Colour Protection Mask by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for coloured and treated hair. The formula with hydrolysed keratin and amino acids nourishes and conditions the lengths, helping to protect the colour.

Hair feels soft and hydrated, while highlights are enhanced and the colour appears more intense and radiant over time.

Item no.: HAR-6025266
Content: 250 ml
EAN: 8030976025266
Manufacturer No.: 6025266
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Colour-treated hair
Free from : Mineral Oils , Synthetic Colourants
Application: Work the mask carefully into damp hair. After a few minutes of exposure, you can thoroughly wash out the mask.
Ingredients (INCI)

Aqua, Cetearylalcohol, Cetrimoniumchlorid, Divinyldimethicone/​dimethicone Copolymer, Dimethicone, Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Sericin, C12-13 Pareth-23, C12-13 Pareth-3, Sodium Pca, Sodium Lactate, Arginin, Aspartic Acid, Pca, Glycine, Alanine, Serin, Valine, Isoleucine, Proline, Threonine, Histidine, Phenylalanine, Phenoxyethanol, Parfum, Benzoic Acid, Limonene, Hexyl Cinnamal, Triethanolamine, Dehydroacetic Acid, Linalool, Leuconostoc/Radish Root Extract Ferment Filtrate, Ethylhexylglycerin, Citronellal, Citral

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Color Protection Hair Mask