PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Color Protection Leave-In Conditioner, 250 ml

Lightweight conditioner for more manageable lengths

€ 7,56 € 8,49 -11%

(€ 30,24 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 8 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • For colour-treated & processed hair
  • With hydrolysed keratin & amino acids
  • Leave-in colour protection

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Reconstructor Shampoo, 250 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Color Protection Leave-In Conditioner, 250 ml € 7,56 (€ 30,24 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Reconstructor Shampoo, 250 ml € 7,24 (€ 28,96 / l)
Total price: € 14,80
Description

The Keratin Color - Leave-In Colour Protection Conditioner by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for coloured and treated hair. Its lightweight texture contains hydrolysed keratin and amino acids, helps tame the lengths and protect the colour.

It can be applied to damp or dry hair without rinsing, leaving it easier to comb and shiny.

Item no.: HAR-6025259
Content: 250 ml
EAN: 8030976025259
Manufacturer No.: 6025259
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Colour-treated hair
Free from : Mineral Oils , Synthetic Colourants
Application: Work into towel-dried or dry hair. Do not rinse.
Ingredients (INCI)

Aqua, Cetyl Alcohol, Behenamidopropyl Dimethylamine, Orbignya Oleifera Oil, Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Sericin, Sodium Pca, Sodium Lactate, Arginin, Aspartic Acid, Pca, Glycine, Alanine, Serin, Valine, Isoleucine, Proline, Threonine, Histidine, Phenylalanine, Tocopherol (Vitamin E), Phenoxyethanol, Parfum, Lactic Acid, Benzoic Acid, Limonene, Dehydroacetic Acid, Hexyl Cinnamal, Triethanolamine, Linalool, Ethylhexylglycerin, Citronellal, Citral, Leuconostoc/Radish Root Extract Ferment Filtrate

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Color Protection Leave-In Conditioner

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder