PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Curly Instant Anti-Frizz Spray, 200 ml

Lightweight spray for use between washes

€ 8,09

(€ 40,45 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For wavy & curly hair
  • With keratin & bamboo
  • Revives curl shape

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Curly Curl-Reviving Anti-Frizz Shampoo, 250 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Curly Instant Anti-Frizz Spray, 200 ml € 8,09 (€ 40,45 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Curly Curl-Reviving Anti-Frizz Shampoo, 250 ml € 8,09 (€ 32,36 / l)
Total price: € 16,18
Description

The Keratin Curly - Instant Anti-Frizz Curl Reviving Spray by PHYTORELAX LABORATORIES is a lightweight spray for wavy and curly hair. The formula with bamboo and hydrolysed keratin helps revive the shape of curls between washes, reduce frizz and provide bounce and shine.

It can be used every day, in the morning or whenever curls need redefining.

Directions for use

  • Shake well before use.
  • Spray onto dry hair.
  • Gather the curls in the palm of your hand and gently scrunch from the ends towards the roots.
  • Leave to air dry.
Item no.: HAR-6028106
Content: 200 ml
EAN: 8030976028106
Manufacturer No.: 6028106
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Curly hair
Free from : Mineral Oils
Application: Work into towel-dried or dry hair. Do not rinse.
Ingredients (INCI)

Aqua, Alcohol Denat, Peg-7 Glyceryl Cocoate, Polyquaternium-68, Hydrolyzed Keratin, Bambusa Vulgaris (Bamboo) Leaf/Stem Extract, Vp/Va Copolymer, Glycerin, Panthenol, Cetrimoniumchlorid, Phenoxyethanol, Parfum, Benzoic Acid, Disodium Edta, Dehydroacetic Acid, Sodium Hydroxyde, Ethylhexylglycerin, Benzyl Salicylate, Hydroxy Citronellal, Limonene, Leuconostoc/Radish Root Extract Ferment Filtrate, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Curly Instant Anti-Frizz Spray