PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Liss Thermoprotector Anti-Frizz & Anti-Humidity Spray, 200 ml

Helps keep hair manageable during styling

€ 8,08 € 8,99 -10%

(€ 40,40 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • For frizzy & unruly hair
  • Protects during styling
  • With keratin & avocado oil

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Volume & Shine Spray, 100 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Liss Thermoprotector Anti-Frizz & Anti-Humidity Spray, 200 ml € 8,08 (€ 40,40 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Volume & Shine Spray, 100 ml € 7,24 (€ 72,40 / l)
Total price: € 15,32
Description

The Keratin Liss - Anti-Frizz & Anti-Humidity Heat Protection Spray is designed for frizzy, difficult-to-manage hair.

The formula with hydrolysed keratin and avocado oil creates a film over the lengths that helps protect them from excessive heat during drying and styling. It hydrates and tames the hair, helping to control frizz and protect it from humidity.

Item no.: HAR-6029585
Content: 200 ml
EAN: 8030976029585
Manufacturer No.: 6029585
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Coarse / frizzy hair, Unruly hair
Free from : Mineral Oils , Synthetic Colourants
Application: Spray into dry or towel-dried hair before blow-drying or using heat tools. Do not rinse.
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Decyl Glucoside, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Polyquaternium 7, Sodium Hyaluronate, Saccharide Isomerate, Sodium Myristoyl Glutamate, Citric Acid, Peg-7 Glyceryl Cocoate, Parfum, Disodium Edta, Sodium Chloride, Sodium Benzoate, Methylchloroisothiazolinone, Sodium Citrate, Methylisothiazolinon, Phenoxyethanol

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Liss Thermoprotector Anti-Frizz & Anti-Humidity Spray