PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Plex 01 Bond Restore Intensive Treatment, 150 ml

Use once a week before or after shampooing

€ 9,33 € 10,39 -10%

(€ 62,20 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

Only 9 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For damaged hair
  • With EXTRACELL™ PLEX & keratin
  • Helps improve the hair fibre

Frequently bought together with ziaja Goat Milk Keratin Shampoo, 400 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Plex 01 Bond Restore Intensive Treatment, 150 ml € 9,33 (€ 62,20 / l)
ziaja Goat Milk Keratin Shampoo, 400 ml € 2,51 (€ 6,28 / l)
Total price: € 11,84
Description

The Keratin Plex - 01. Intensive Repair Treatment by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for damaged hair, including hair damaged by colouring and chemical treatments. The formula with EXTRACELL™ PLEX and hydrolysed keratin helps restore damaged bonds in the hair fibre and protect the hair from further damage.

Directions for use

  • It is recommended to use the product once a week.
  • Before shampooing: dampen and towel-dry the hair, then distribute the product from roots to ends. Leave on for 10 to 60 minutes, rinse thoroughly and proceed with shampooing.
  • After shampooing: distribute the product over the lengths and ends and leave on for 3 to 5 minutes. Rinse thoroughly and dry the hair.
Item no.: HAR-6029608
Content: 150 ml
EAN: 8030976029608
Manufacturer No.: 6029608
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Brittle hair, Damaged hair
Free from : Mineral Oils
Application: Work the mask carefully into damp hair. After a few minutes of exposure, you can thoroughly wash out the mask.
Ingredients (INCI)

Aqua, Cetearylalcohol, Behenamidopropyl Dimethylamine, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Hydrolyzed Keratin, Saccharomyces Lysate, Amodimethicone, Coco Caprylate/Caprate, Saccharide Isomerate, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Polyquaternium 7, Lactic Acid, Phenoxyethanol, C12-14 Aec-Alketh-5, C12-14 Sec-Alketh-7, Parfum, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol, Ethylhexylglycerin, Benzyl Salicylate, Linalool, Citric Acid, Sodium Citrate, Sodium Benzoate, Leuconostoc/ Radish Root Ferment Filtrate

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Plex 01 Bond Restore Intensive Treatment

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder