PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Plex 03 Bond Restore Lamellar Water, 150 ml

Lamellar technology for soft, radiant lengths

€ 8,81 € 9,79 -10%

(€ 58,73 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

In stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For damaged hair
  • Lamellar liquid conditioner
  • Detangles without weighing hair down

Frequently bought together with ziaja Goat Milk Keratin Shampoo, 400 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Plex 03 Bond Restore Lamellar Water, 150 ml € 8,81 (€ 58,73 / l)
ziaja Goat Milk Keratin Shampoo, 400 ml € 2,51 (€ 6,28 / l)
Total price: € 11,32
Description

The Keratin Plex - 03. Smoothing & Anti-Frizz Lamellar Conditioner by PHYTORELAX LABORATORIES is a liquid conditioner with lamellar technology, designed for damaged hair. It helps quickly smooth and detangle the lengths, control frizz and improve the appearance of the hair right down to the ends without weighing it down. Hair appears soft and shiny.

Directions for use

  • Shake well before use.
  • Apply once a week to the lengths and ends of wet hair after shampooing.
  • Massage for one minute and rinse thoroughly.
  • If necessary, follow with a conditioner or mask and blow-dry the hair.
  • Use one 15 ml dose for fine hair and two doses, equivalent to 30 ml, for thick hair.

Caution
A warming sensation may be felt while the product is being activated.

Item no.: HAR-6029622
Content: 150 ml
EAN: 8030976029622
Manufacturer No.: 6029622
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Brittle hair, Coarse / frizzy hair, Damaged hair
Free from : Mineral Oils
Application: Work evenly into damp hair, leave on for a short time and rinse out thoroughly.
Ingredients (INCI)

Propylene, Alcohol Denat, Aqua, Myristyl Alcohol, Cetrimoniumchlorid, Hydrolyzed Keratin, Saccharomyces Lysate, Lactic Acid, Parfum, Benzyl Salicylate, Linalool, Leuconostoc/Radish Root Extract Ferment Filtrate, Dehydroacetic Acid

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Plex 03 Bond Restore Lamellar Water