PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Plex 04 Bond Restore Thermoprotector Spray, 180 ml

Styling spray for use with straighteners, hairdryers or curling irons

€ 8,08 € 8,99 -10%

(€ 44,89 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 180 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • For damaged hair
  • With hydrolysed keratin
  • Helps protect against heat

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Volume & Shine Spray, 100 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Plex 04 Bond Restore Thermoprotector Spray, 180 ml € 8,08 (€ 44,89 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Volume & Shine Spray, 100 ml € 7,24 (€ 72,40 / l)
Total price: € 15,32
Description

The Keratin Plex - 04. Repairing Straightener & Hairdryer Heat Protection Spray by PHYTORELAX LABORATORIES is designed to protect damaged hair from excessive heat during drying and styling.

The formula with EXTRACELL™ PLEX and hydrolysed keratin creates a protective film over the lengths. It helps preserve the hair's shine and improve its appearance after styling.

Item no.: HAR-6029639
Content: 180 ml
EAN: 8030976029639
Manufacturer No.: 6029639
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Brittle hair, Coarse / frizzy hair, Damaged hair
Free from : Mineral Oils
Application: Spray into dry or towel-dried hair before blow-drying or using heat tools. Do not rinse.
Ingredients (INCI)

Aqua, Alcohol Denat, Amodimethicone/Morpholinomethyl Silsesquioxane Copolymer, Hydrolyzed Keratin, Trideceth-5, Saccharomyces Lysate, Trideceth-9, Glycerin, Cetrimoniumchlorid, Peg-40 Hydrogenated Castor Oil, Parfum, Polysorbate-20, Phenoxyethanol, Lactic Acid, Benzyl Salicylate, Linalool, Limonene, Leuconostoc/ Radish Root Ferment Filtrate, Citronellal, Dehydroacetic Acid

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Plex 04 Bond Restore Thermoprotector Spray

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder