PRIMAVERA Organic St. John's Wort Oil , 100 ml

High-quality macerate

€ 15,21 € 16,99 -10%

(€ 152,10 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For demanding skin
  • Warms & envelops the skin
  • Regenerative effects

Frequently bought together with PRIMAVERA Forest Walk Body Scrub, 200 ml

PRIMAVERA Organic St. John's Wort Oil , 100 ml € 15,21 (€ 152,10 / l)
PRIMAVERA Forest Walk Body Scrub, 200 ml € 13,41 (€ 67,05 / l)
Total price: € 28,62
Description

Stressed skin needs special care and attention. The warming, enveloping macerate of St. John's wort flowers in organic olive oil is ideal for this purpose.

Application:

  • Massage onto areas of the skin in need of regeneration.
Item no.: XEC-PRIM-74356
Content: 100 ml
EAN: 4086900743564
Manufacturer No.: 74356
Brands : PRIMAVERA
Skin Type: Demanding Skin
Product Features : Vegan
Free from : Fragrances
Certificates : NaTrue, Leaping Bunny
Application: Massage into clean, dry skin and allow to absorb.
Ingredients (INCI)

Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[1], Olea Europaea (Olive) Fruit Oil[1], Hypericum Perforatum Flower Extract[1], Rosmarinus Officinalis Leaf Extract[1]

  1. controlled organic cultivation

Contains rosemary extract for stabilisation

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: PRIMAVERA LIFE GMBH, Naturparadies 1, 87466 , Oy-Mittelberg, Germany, info@primaveralife.com, www.primaveralife.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PRIMAVERA Organic St. John's Wort Oil

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder