Terra Naturi SENSITIVE Deodorant Cream, 50 ml

Reliable deodorant protection & a well-cared-for skin feel every day

New!

€ 4,00 € 4,49 -11%

(€ 80,00 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 5 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For sensitive skin
  • With baking soda & plant-based oils
  • 24-hour deodorant protection & skin care

Frequently bought together with Terra Naturi MEN Active Wild 3-IN-1 Shower Gel, 200 ml

Terra Naturi SENSITIVE Deodorant Cream, 50 ml € 4,00 (€ 80,00 / l)
Terra Naturi MEN Active Wild 3-IN-1 Shower Gel, 200 ml € 1,83 (€ 9,15 / l)
Total price: € 5,83
Description

The SENSITIVE Deodorant Cream from Terra Naturi is a nourishing deodorant cream with bicarbonate of soda that provides reliable protection against body odour.

All highlights at a glance:

  • 24-hour deodorant protection: Provides long-lasting protection against odour.
  • With bicarbonate of soda: Supports the gentle formula for reliable freshness.
  • Valuable oils: Contains organic sunflower oil, organic sesame oil and organic avocado oil.
  • Nourishing formula: Cares for the sensitive skin under the arms.

Item no.: MUE-1109-00085
Content: 50 ml
EAN: 4053776011592
Manufacturer No.: 1109-00085
Brands : Terra Naturi
Skin Type: All Skin Types, Sensitive Skin
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Szaidel Cosmetic GmbH, Fabrikstraße 9, 66892, Bruchmühlbach-Miesau, Germany, www.szaidel-cosmetics.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Terra Naturi SENSITIVE Deodorant Cream

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder