Terra Naturi VITAL Firming Intensive Serum, 30 ml

Intensive hydration & firming care for your face

New!

€ 4,99

(€ 166,33 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Thursday, 01 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • For demanding & mature skin
  • Velvety-soft & smooth skin feel
  • With organic pomegranate & hyaluronic acid

Frequently bought together with Terra Naturi Q10 Smoothing Day Cream, 50 ml

Terra Naturi VITAL Firming Intensive Serum, 30 ml € 4,99 (€ 166,33 / l)
Terra Naturi Q10 Smoothing Day Cream, 50 ml € 2,29 (€ 45,80 / l)
Total price: € 7,28
Description

The VITAL Firming Intensive Serum from Terra Naturi is a facial serum for demanding and mature skin that provides intensive moisture and firms the skin. It leaves the skin feeling velvety soft and smooth and reliably protects it from drying out.

All highlights at a glance:

  • For mature skin: Specially tailored to the needs of demanding skin.
  • Intensive moisture: Formula with organic pomegranate, plant-based glycerine and duo hyaluronic acid binds moisture and helps the skin appear plumper.
  • Valuable care: A lipid blend of organic sunflower oil, organic almond oil and organic argan oil supplies the skin with essential fatty acids.
  • Strengthening formula: Supports skin regeneration and strengthens the natural barrier function.
  • Smoother skin feel: Noticeably reduces the feeling of tightness and the appearance of dry lines.

Item no.: MUE-490693
Content: 30 ml
EAN: 4046104004663
Manufacturer No.: 490693
Brands : Terra Naturi
Skin Type: All Skin Types, Mature Skin
Application: Apply a small amount of the serum to clean, dry face and allow to absorb completely. You can either apply the serum alone or before your usual care cream.
Legal information
Manufacturer: Femia Cosmetic Vertriebsgesellschaft mbH, Gut Weide 1, 52078, Aachen, Germany, www.femia.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Terra Naturi VITAL Firming Intensive Serum