Weleda Calendula Fragrance-Free Baby Oil, 200 ml

Particularly mild care for little ones

€ 10,14 € 11,29 -10%

(€ 50,70 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Protects the skin
  • For baby massages
  • Warm & comforting

Frequently bought together with Penaten baby Ultra-Sensitive Care Lotion , 400 ml

Weleda Calendula Fragrance-Free Baby Oil, 200 ml € 10,14 (€ 50,70 / l)
Penaten baby Ultra-Sensitive Care Lotion , 400 ml € 5,39 (€ 13,48 / l)
Total price: € 15,53
Description

The Calendula Fragrance-Free Baby Oil by Weleda is ideal for gently cleansing the diaper area and can be used for daily care. The fragrance-free oil is enriched with organic calendula and sesame oil making it perfect for baby massages.

Application:

  • Pour a small amount of oil in the palm of your hands then apply to baby's skin using circular motions.
  • Suitable for sensitive adult skin.
Item no.: XEC-WEL-100713
Content: 200 ml
EAN: 4001638096560
Manufacturer No.: 100713
Brands : Weleda
Product Lines: Calendula
Skin Type: All Skin Types, Sensitive Skin, Dry Skin
Scent Notes: Calendula/marigold
Product Features : Vegan
Certificates : NaTrue
Application: Massage into clean, dry skin and allow to absorb.
Ingredients (INCI)

Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil, Calendula Officinalis Flower Extract

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Weleda AG, Möhlerstraße 3 - 5, 73525, Schwäbisch Gmünd, Germany, www.weleda.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Weleda Calendula Fragrance-Free Baby Oil