AVEO MED Regenerating Hand Cream, 100 ml

Soft skin feel & intensive care without a greasy film

New!

€ 1,29

(€ 12,90 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 20 October

Features & Advantages

  • For sensitive & dry skin
  • With allantoin & panthenol
  • Vegan formula free of microplastics

Frequently bought together with AVEO Cream-Oil Body Lotion , 200 ml

AVEO MED Regenerating Hand Cream, 100 ml € 1,29 (€ 12,90 / l)
AVEO Cream-Oil Body Lotion , 200 ml € 2,39 (€ 11,95 / l)
Total price: € 3,68
Description

AVEO MED Regenerating Hand Cream cares for the hands and leaves the skin feeling soft. The formula is specially tailored to the needs of sensitive, stressed and dry skin.

Key benefits at a glance:

  • For sensitive skin: Suitable for caring for sensitive, stressed and dry skin.
  • Selected ingredients: Formula with allantoin, panthenol, shea butter and glycerine.
  • Skin-neutral pH: Features a skin-neutral formula with a pH of 5.5.
  • Pleasant texture: Spreads easily over the hands, absorbs comfortably and leaves no greasy film.
  • Free from selected ingredients: Vegan formula without microplastics, silicones, parabens, mineral oils, alcohol, aluminium salts, colourants or paraffins.

Item no.: MUE-110080000134
Content: 100 ml
EAN: 2200282693800
Manufacturer No.: 110080000134
Brands : AVEO
Skin Type: All Skin Types, Sensitive Skin, Dry Skin
Application: Massage gently into dry, clean hands. Repeat several times a day if necessary.
Ingredients (INCI)

Aqua, Cetearylalcohol, Ethylhexyl Stearate, Glyceryl Stearat Citrat, Glycerin, Isopropyl Palmitate, Caprylic/Capric Triglyceride, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate, Phenoxyethanol, Panthenol, Parfum, Allantoin, Xanthan Gum, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Lactic Acid, Sodium Hydroxyde, Citric Acid

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Duesberg medical GmbH, Thüringer Straße 20, 46286, Dorsten, Germany, www.duesberg-medical.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for AVEO MED Regenerating Hand Cream