bebe Sensitive Care Face Cream , 50 ml

Vegan & pH-neutral

€ 5,99

(€ 119,80 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 5 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For sensitive skin
  • Moisturises & nourishes
  • With shea butter

Frequently bought together with The Body Shop Vitamin C Glow Revealing Serum , 30 ml

bebe Sensitive Care Face Cream , 50 ml € 5,99 (€ 119,80 / l)
The Body Shop Vitamin C Glow Revealing Serum , 30 ml € 29,49 (€ 983,00 / l)
Total price: € 35,48
Description

Do you have sensitive skin that tends to feel unpleasantly taut with redness?
This face cream is ideal for the daily care of sensitive skin. It contains nourishing shea butter and provides valuable moisture for the whole day.
Thanks to its dermatologically tested, dye-free formula, it leaves the skin feeling supple and soft.

Item no.: MUE-92027
Content: 50 ml
EAN: 3574661690513
Manufacturer No.: 92027
Brands : bebe
Skin Type: Sensitive Skin
Product Features : Vegan, pH-neutral
Application: Apply mornings and evenings to clean, dry skin and massage in carefully.
Ingredients (INCI)

Aqua, Isononyl Isononanoate, Glycerin, C12-15 Alkyl Benzoate, Cetearylalcohol, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Alcohol, P-Anisic Acid, Tris (Tetramethylhydroxypiperidinol), Cetearyl Glucoside, Potassium Cetyl Phosphate, Ammonium Acryloyldimethyltaurate/Vp Copolymer, Sodium Polyacrylate, Xanthan Gum, Disodium Edta, Sodium Hydroxyde, Benzotriazolyl Dodecyl P-Cresol, Phenoxyethanol, Chlorphenesin

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Johnson & Johnson GmbH, Vorgartenstraße 206B, 1020, Wien, Austria, www.jnjaustria.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for bebe Sensitive Care Face Cream