CV - Cadea Vera Hyaluron Power 7-Fold Hyaluron Day Cream, 50 ml

Intensive moisture boost & protection throughout the day

New!

€ 5,79

(€ 115,80 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Sunday at 23:59.

Features & Advantages

  • For dehydrated skin
  • With 7-fold hyaluronic acid & SPF 15
  • Absorbs quickly & free from silicones

Frequently bought together with CV - Cadea Vera Vital Lifting Night Cream, 50 ml

CV - Cadea Vera Hyaluron Power 7-Fold Hyaluron Day Cream, 50 ml € 5,79 (€ 115,80 / l)
CV - Cadea Vera Vital Lifting Night Cream, 50 ml € 2,99 (€ 59,80 / l)
Total price: € 8,78
Description

The Hyaluron Power 7-Fold Hyaluron Day Cream by CV - Cadea Vera is a day cream for dehydrated skin that leaves it looking fresh and cared for.

All highlights at a glance:

  • Hyaluron complex: Formula with 7-fold hyaluronic acid, Hyaluron Booster complex and Anti-Age Booster.
  • Integrated sun protection: With SPF 15 and UVA protection to help protect the skin from the effects of sunlight.
  • Make-up base: Absorbs quickly, spreads effortlessly and is ideal as a base for make-up.
  • Gentle formula: Made without alcohol, silicones or parabens.


Item no.: MUE-490816
Content: 50 ml
EAN: 4053776020600
Manufacturer No.: 490816
Brands : CV - Cadea Vera
Skin Type: Dry Skin
Application: Apply to cleansed facial skin in the morning and massage in gently.
Ingredients (INCI)

Aqua, Glycerin, C12-15 Alkyl Benzoate, Cetearylalcohol, Hydrolyzed Yeast Extract, Dibutyl Adipate, Hydrogenated Vegetable Glycerides, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Brassica Campestris Sterols, Ethylhexyl Triazone, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Panthenol, Panicum Miliaceum Seed Extract, Sodium Hyaluronate, Hydrolyzed Sodium Hyaluronate, Tocopherol (Vitamin E), Coco Caprylate/Caprate, Potassium Cetyl Phosphate, Hydrogenated Palm Glycerides, Sodium Hydroxyde, Parfum, Xanthan Gum, Synthetic Fluorphlogopite, Sodium Gluconate, Ethylhexylglycerin, Caprylyl Glycol, Citric Acid, Cetyl Hydroxyethylcellulose, Potassium Sorbate, Polyglucuronic Acid, Tannic Acid, Sodium Benzoate, Pantolactone, Lecithin, Tin Oxide, Phenoxyethanol, CI 77491, CI 77891

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Femia Cosmetic Vertriebsgesellschaft mbH, Gut Weide 1, 52078, Aachen, Germany, www.femia.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for CV - Cadea Vera Hyaluron Power 7-Fold Hyaluron Day Cream