CV - Cadea Vera Vital Lifting Night Cream, 50 ml

Supports the skin's overnight care phase

New!

€ 2,99

(€ 59,80 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 5 items in stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Sunday at 23:59.

Features & Advantages

  • For mature skin aged 40 and over
  • Leaves skin feeling supple in the morning
  • With plankton extract & grape seed oil

Frequently bought together with CV - Cadea Vera Hyaluron Power 7-Fold Hyaluron Day Cream, 50 ml

CV - Cadea Vera Vital Lifting Night Cream, 50 ml € 2,99 (€ 59,80 / l)
CV - Cadea Vera Hyaluron Power 7-Fold Hyaluron Day Cream, 50 ml € 5,79 (€ 115,80 / l)
Total price: € 8,78
Description

The Vital Lifting Night Cream by CV - Cadea Vera is a night cream for mature skin aged 40 and over that supports the skin during its nightly care phase. It leaves the skin feeling cared for and supple.

All highlights at a glance:

  • For mature skin: Designed for use on the face, neck and décolletage from the age of 40.
  • Caring formula: Contains plankton extract, grape seed oil, olive oil, shea butter, betaine and panthenol.
  • Antioxidant protection: Contains vitamin E to help protect against environmental influences.
  • Free from selected additives: Formula free from alcohol, silicones, parabens, synthetic colourants and microplastics.


Item no.: MUE-499635
Content: 50 ml
EAN: 4053776020563
Manufacturer No.: 499635
Brands : CV - Cadea Vera
Skin Type: Mature Skin
Application: Apply to clean, dry facial skin in the evening and massage in gently.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Femia Cosmetic Vertriebsgesellschaft mbH, Gut Weide 1, 52078, Aachen, Germany, www.femia.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for CV - Cadea Vera Vital Lifting Night Cream