GARNIER Vitamin C Glow Booster Cream Cleanser, 250 ml

Gentle facial cleansing for a clean & fresh skin feel

New!

€ 7,60 € 8,49 -10%

(€ 30,40 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 6 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For dull & uneven skin
  • With vitamin C derivative & glycerine
  • Vegan formula & pH-balanced for the skin

Frequently bought together with GARNIER Skin Naturals Skin Clear Anti-Blemish Facial Toner, 200 ml

GARNIER Vitamin C Glow Booster Cream Cleanser, 250 ml € 7,60 (€ 30,40 / l)
GARNIER Skin Naturals Skin Clear Anti-Blemish Facial Toner, 200 ml € 5,35 (€ 26,75 / l)
Total price: € 12,95
Description

GARNIER Glow Booster Vitamin C Cream Cleanser is a gentle facial cleanser specially developed for dull and uneven-looking skin. Its creamy formula reliably removes make-up, dirt and impurities while leaving the skin feeling clean and fresh.

All highlights at a glance:

  • For uneven-looking skin: Specially tailored to the needs of dull-looking skin.
  • Thorough cleansing: Gently removes dirt, make-up and impurities without drying out the skin.
  • Caring combination: Mild formula with a vitamin C derivative and glycerin supports the skin's moisture barrier.
  • Vegan formula: Features a 98% biodegradable composition and a skin-neutral pH.
  • Practical use: The pump dispenser enables easy and hygienic everyday dosing.

Item no.: MUE-C7060400
Content: 250 ml
EAN: 3600542605625
Manufacturer No.: C7060400
Brands : GARNIER
Application: Apply to damp facial skin and spread gently. Then rinse thoroughly with water.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: GARNIER, Rue Royale 14, 75008, Paris, France, fragen@loreal-group.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for GARNIER Vitamin C Glow Booster Cream Cleanser