KORRES Cashmere Kumquat Eau de Toilette, 50 ml

Elegant fragrance creation

€ 44,01 € 48,99 -10%

(€ 880,20 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 2 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • Elegant composition
  • Sensual & sweet
  • Soft vanilla notes

Frequently bought together with LA RIVE Her Choice Eau de Parfum, 100 ml

KORRES Cashmere Kumquat Eau de Toilette, 50 ml € 44,01 (€ 880,20 / l)
LA RIVE Her Choice Eau de Parfum, 100 ml € 7,64 (€ 76,40 / l)
Total price: € 51,65
Description

An elegant fragrance creation that harmoniously combines the sweet accents of kumquat with the invigorating essence of orange blossom, the gentle warmth of vanilla and the smoothness of cashmere - a sensually sweet fragrance composition.

Item no.: MUE-21006772
Content: 50 ml
EAN: 5203069092299
Manufacturer No.: 21006772
Brands : KORRES
Scent Notes: Sweet
Product Features : Vegan
Free from : Animal testing
Top Note : Kumquat, Tangerine, Orange
Heart Note : Jasmine, Almond, Orange blossom
Base Note : Cashmere, Vanilla, Cedar wood
Ingredients (INCI)

Alcohol Denat, Aqua, Parfum, Brassica Campestris (Raps) Seed Oil, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract, Citral, Citronellal, Geraniol, Limonene, Linalool

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: KORRES D-A-CH GmbH, Max-Planck-Straße 6, 85609, Aschheim, Germany, de.korres.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for KORRES Cashmere Kumquat Eau de Toilette

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder