PHYTORELAX LABORATOIRES Coconut Multifunction Spray Treatment, 150 ml

Helps protect lengths from the heat of hairdryers and straighteners

€ 7,97 € 8,89 -10%

(€ 53,13 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

Only 8 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • With coconut oil
  • Ten benefits in one step
  • Leave-in treatment

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Reconstructor Shampoo, 250 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Coconut Multifunction Spray Treatment, 150 ml € 7,97 (€ 53,13 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Reconstructor Shampoo, 250 ml € 7,24 (€ 28,96 / l)
Total price: € 15,21
Description

The Coconut - Multi-Function Spray Treatment by PHYTORELAX LABORATORIES combines ten benefits in one leave-in product for dry and damaged hair.


The formula with coconut oil helps to:




  1. Improve the appearance of dry and damaged hair and protect it

  2. Add shine

  3. Protect against the heat of straighteners and hairdryers

  4. Provide softness and silkiness

  5. Enhance and protect hair colour

  6. Make styling and straightening easier

  7. Detangle hair and make it easier to comb

  8. Reduce frizz

  9. Help prevent split ends

  10. Add body and volume



A practical treatment that leaves hair soft, shiny and easier to style.

Item no.: HAR-6011955
Content: 150 ml
EAN: 8030976011955
Manufacturer No.: 6011955
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : For all hair types, Coarse / frizzy hair, Damaged hair, Dry hair
Application: Work into towel-dried or dry hair. Do not rinse.
Ingredients (INCI)

Aqua, Cetyl Alcohol, Behenamidopropyl Dimethylamine, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Limnanthes Alba (Meadowfoam) Seed Oil, Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Sericin, Amodimethicone, Lactic Acid, Parfum, Phenoxyethanol, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Triethanolamine, Hexyl Cinnamal, Benzyl Salicylate, Ethylhexylglycerin, Leuconostoc/Radish Root Extract Ferment Filtrate, Cumarin, Linalool, Alpha-Isomethyl Ionone, Limonene

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Coconut Multifunction Spray Treatment

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder