PHYTORELAX LABORATOIRES Hyaluronic Acid Ultra-Hydrating Leave-In-Conditioner, 200 ml

Leave-in conditioner for detangled, radiant hair

€ 8,08 € 8,99 -10%

(€ 40,40 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • For dry hair
  • With hyaluronic acid
  • Hydrates & helps control frizz

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Reconstructor Shampoo, 250 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Hyaluronic Acid Ultra-Hydrating Leave-In-Conditioner, 200 ml € 8,08 (€ 40,40 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Reconstructor Shampoo, 250 ml € 7,24 (€ 28,96 / l)
Total price: € 15,32
Description

The Hyaluronic Acid - Ultra-Hydrating Leave-In Conditioner by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for dry and dehydrated hair. The formula with hyaluronic acid coats the lengths, provides hydration and softness, and helps protect them. It makes combing and styling easier, reduces frizz and leaves hair shiny, detangled and pleasantly scented. It is used without rinsing and is formulated without mineral oils.

Item no.: HAR-6030048
Content: 200 ml
EAN: 8030976030048
Manufacturer No.: 6030048
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Coarse / frizzy hair, Dry hair
Free from : Mineral Oils
Application: Work into towel-dried or dry hair. Do not rinse.
Ingredients (INCI)

Aqua, Cetearylalcohol, Cetrimoniumchlorid, Saccharide Isomerate, Sodium Hyaluronate, Phenoxyethanol, Parfum, Dimethicone, Divinyldimethicone/​dimethicone Copolymer, Benzoic Acid, Triethanolamine, Dehydroacetic Acid, C12-13 Alketh-23, C12-13 Alketh-3, Ethylhexylglycerin, Linalool, Cumarin, Alpha-Isomethyl Ionone, Limonene, Citric Acid, Sodium Citrate

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Hyaluronic Acid Ultra-Hydrating Leave-In-Conditioner

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder