PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin No-Yellow Hair Mask, 250 ml

1- to 5-minute treatment depending on the desired result

€ 6,99

(€ 27,96 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

In stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For blonde, grey & bleached hair
  • With violet pigment
  • Helps neutralise yellow tones

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Curly Curl-Reviving Anti-Frizz Shampoo, 250 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin No-Yellow Hair Mask, 250 ml € 6,99 (€ 27,96 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Curly Curl-Reviving Anti-Frizz Shampoo, 250 ml € 8,09 (€ 32,36 / l)
Total price: € 15,08
Description

The Keratin No-Yellow - Anti-Yellow Mask by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for blonde, grey and bleached hair. The purple pigment helps tone down unwanted yellow tones, while the formula with hydrolysed keratin nourishes the lengths and improves their appearance.

Directions for use
Distribute the mask over damp hair, massage in and comb through. Leave on for 1 to 5 minutes, depending on the desired result, then rinse.

Item no.: HAR-6026881
Content: 250 ml
EAN: 8030976026881
Manufacturer No.: 6026881
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Colour-treated hair
Free from : Mineral Oils
Application: Work the mask carefully into damp hair. After a few minutes of exposure, you can thoroughly wash out the mask.
Ingredients (INCI)

Aqua, Cetearylalcohol, Cetrimoniumchlorid, Hydrolyzed Keratin, Divinyldimethicone/​dimethicone Copolymer, Dimethicone, Acid Violet 43, Leuconostoc/Radish Root Extract Ferment Filtrate, C12-13 Pareth-23, C12-13 Pareth-3, Phenoxyethanol, Parfum, Benzoic Acid, Triethanolamine, Dehydroacetic Acid, Amyl Cinnamal, Linalool, Benzyl Salicylate, Ethylhexylglycerin

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin No-Yellow Hair Mask