PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Anti-Frizz Treatment, 150 ml

Designed for styling with a hairdryer or straighteners

€ 7,24 € 8,09 -11%

(€ 48,27 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

Only 9 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • For processed & frizzy hair
  • With hydrolysed keratin
  • Helps protect against humidity

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Reconstructor Shampoo, 250 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Anti-Frizz Treatment, 150 ml € 7,24 (€ 48,27 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Reconstructor Shampoo, 250 ml € 7,24 (€ 28,96 / l)
Total price: € 14,48
Description

The Keratin Repair - Anti-Frizz Keratin Treatment by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for treated, porous or frizzy hair. The formula with hydrolysed keratin helps nourish and strengthen the lengths and improve their appearance during styling with a hairdryer or straighteners.

It tames the hair, helps control frizz and protects it from humidity, helping the style last longer.

Directions for use

Distribute the product over damp or dry hair and style with a hairdryer or straighteners.

Item no.: HAR-6009044
Content: 150 ml
EAN: 8030976009044
Manufacturer No.: 6009044
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Brittle hair, Coarse / frizzy hair, Curly hair, Damaged hair
Application: Work into towel-dried or dry hair. Do not rinse.
Ingredients (INCI)

Aqua, Polyacrylamidomethylpropane Sulfonic Acid, Dimethicone Peg-8 Meadowfoamate, Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Sericin, Phenoxyethanol, Ethanolamine, Peg-40 Hydrogenated Castor Oil, Parfum, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Hexyl Cinnamal, Ethylhexylglycerin, Leuconostoc/Radish Root Extract Ferment Filtrate

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Anti-Frizz Treatment