Schwarzkopf Professional OSiS Elastic, 500 ml

Flexible hold for unlimited styling

€ 13,44 € 14,99 -10%

(€ 26,88 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • Medium, flexible hold
  • Heat protection up to 230 °C
  • Protects against moisture

Frequently bought together with Schwarzkopf Professional Bonacure Repair Rescue+ Spray Conditioner, 200 ml

Schwarzkopf Professional OSiS Elastic, 500 ml € 13,44 (€ 26,88 / l)
Schwarzkopf Professional Bonacure Repair Rescue+ Spray Conditioner, 200 ml € 13,16 (€ 65,80 / l)
Total price: € 26,60
Description

Are you looking for a styling spray that gives you reliable hold? Then the OSiS Elastic hairspray by Schwarzkopf Professional is the perfect partner in crime. This medium-hold spray is ideal for anyone who values flexibility. It sets the look so that it lasts for a long time, but can be brushed out effortlessly without leaving behind any residue.

But that's not all: the hairspray offers additional heat protection of up to 230 °C, which is particularly practical when styling with straighteners or curling irons. The formulation also effectively protects the hair from moisture so that your styling remains perfect no matter the weather.

Item no.: HEN-2984323
Content: 500 ml
EAN: 4045787999105
Manufacturer No.: 2984323
Brands : Schwarzkopf Professional
Product Lines: OSiS
Hair Types : For all hair types
Application: Spray evenly onto the styled hair from a distance of about 30 cm.
Ingredients (INCI)

Dimethyl Ether, Alcohol Denat, Aqua, Octylacrylamide/Acrylates/ Butylaminoethyl Methacrylate Copolymer, Aminomethyl Propanol, Parfum, Benzoic Acid, Linalool, Alpha-Isomethyl Ionone, Limonene

Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS02

Signal word: Danger

Precautionary statements:

  • P210 - Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.
  • P211 - Do not spray on an open flame or other ignition source.
  • P251 - Do not pierce or burn, even after use.
  • P410+P412 - Protect from sunlight. Do not expose to temperatures exceeding 50 °C/122 °F.

Hazard statements:

  • H222 - Extremely flammable aerosol
  • H229 - Pressurized container: may burst if heated
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Henkel AG & Co. KGaA, Henkelstraße 67, 40589, Düsseldorf, Germany, www.henkel.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Schwarzkopf Professional OSiS Elastic