Terra Naturi Intensive Care Lip Balm, 4,80 g

Nourishing lip care with precious oils & a creamy texture

€ 1,21 € 1,39 -13%

(€ 252,08 / kg, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 4,80 g

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 20 October

Features & Advantages

  • For very dry lips
  • With 15% organic shea butter & organic argan oil
  • Leaves lips feeling soft

Frequently bought together with Terra Naturi Lipstick Shine, 4 - Coral Dreams (4 g)

Terra Naturi Intensive Care Lip Balm, 4,80 g € 1,21 (€ 252,08 / kg)
Terra Naturi Lipstick Shine, 4 - Coral Dreams (4 g) € 3,37 (€ 842,50 / kg)
Total price: € 4,58
Description

The Intensive Care Lip Balm from Terra Naturi was specially developed for the needs of very dry lips. Its rich formula supports a soft lip feel and leaves your lips looking well cared for.

All highlights at a glance:

  • For very dry lips: Provides targeted care for noticeably smoother lips.
  • Rich formula: Contains 15% organic shea butter, organic argan oil and valuable oils and waxes.
  • Creamy texture: Allows effortless application and leaves a pleasantly soft feel.

Item no.: MUE-1110784600
Content: 4,80 g
EAN: 2200306626814
Manufacturer No.: 1110784600
Brands : Terra Naturi
Skin Type: All Skin Types, Dry Skin
Ingredients (INCI)

Ricinus Communis Seed Oil, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Euphorbia Cerifera (Candelilla) Cera, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil[1], Persea Gratissima (Avocado) Oil, Copernicia Cerifera (Carnauba) Cera, Benzyl Alcohol, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Prunus Persica Kernel Oil, Bisabolol, Citrus Aurantium Peel Oil, Euterpe Oleracea Fruit Oil, Glycerin Soja Oil, Limonene, Linalool, Parfum, Tocopherol (Vitamin E)

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Lipomaidsan Cosmetic Production GmbH, Trifthofstraße 57, 82362, Weilheim, Germany, www.lipomaidsan.com/de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Terra Naturi Intensive Care Lip Balm