ziaja Natural Care Shower Gel , 400 ml

Respects the pH of the skin

€ 4,89

(€ 12,23 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 400 ml

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 13 October

Features & Advantages

  • For all skin types
  • Natural & vegan
  • With a fine scent

Frequently bought together with ziaja Natural Care Shampoo, 200 ml

ziaja Natural Care Shower Gel , 400 ml € 4,89 (€ 12,23 / l)
ziaja Natural Care Shampoo, 200 ml € 3,79 (€ 18,95 / l)
Total price: € 8,68
Description

Thanks to its mild formulation, which is based on 98% ingredients of natural origin, this vegan shower gel does not affect the skin's natural pH value. It gently cleanses the skin and is suitable for all skin types, including sensitive skin. It leaves the skin delicately scented and, of course, feeling wonderfully fresh.

Item no.: XBO-SCT-15910
Content: 400 ml
EAN: 5901887053507
Manufacturer No.: 15910
Brands : ziaja
Skin Type: All Skin Types, Sensitive Skin
Product Features : Vegan
Application: Rub the lotion in the palms of your hands and let it lather. Then apply to damp skin and rinse off thoroughly.
Ingredients (INCI)

Aqua, Ammoniumlaurylsulfat, Cocamidopropyl Betaine, Decyl Glucoside, Glycerin, Glycol Distearate, Laureth-4, Sodium Olivamphoacetate, Sodium Chloride, Sodium Benzoate, Fragrance, Lactic Acid

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal information
Manufacturer: Ziaja Ltd Zaklad Produkcji Lekow Sp. z o.o., ul. Jesienna 9, 80-298, Gdańsk, Poland, ziaja@ziaja.com, www.ziaja.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ziaja Natural Care Shower Gel

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder