CV - Cadea Vera Hydro Hyaluron Wonder Serum, 30 ml

Fresh skin feel & care for your daily routine

New!

€ 3,99

(€ 133,00 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 20 October

Features & Advantages

  • For dehydrated skin
  • With Duo-Hyaluronic Acid & thermal water
  • Light texture absorbs quickly

Frequently bought together with CV - Cadea Vera Hyaluron Power 7-Fold Hyaluron Day Cream, 50 ml

CV - Cadea Vera Hydro Hyaluron Wonder Serum, 30 ml € 3,99 (€ 133,00 / l)
CV - Cadea Vera Hyaluron Power 7-Fold Hyaluron Day Cream, 50 ml € 5,79 (€ 115,80 / l)
Total price: € 9,78
Description

The Hydro Hyaluron Wonder Serum by CV - Cadea Vera is a facial serum specially developed as targeted care for the needs of dehydrated skin. It leaves the skin feeling fresh and cared for.

All highlights at a glance:

  • Special care: Specially tailored to the needs of dehydrated skin.
  • Duo hyaluronic acid: Formula with 1% duo hyaluronic acid, thermal water and prickly pear extract.
  • Hydro complex: With amylopectin from broken rice and calcium from red algae.
  • Pleasant texture: The light texture absorbs quickly and applies effortlessly to the face, neck and décolletage.
  • Considered formula: Vegan formula free from microplastics, oil, alcohol, silicones, parabens and synthetic colourants.

Directions: Use in the morning and evening as a base before facial care.



Item no.: MUE-406222
Content: 30 ml
EAN: 4053776048604
Manufacturer No.: 406222
Brands : CV - Cadea Vera
Skin Type: Dry Skin
Application: Apply a small amount of the serum to clean, dry face and allow to absorb completely. You can either apply the serum alone or before your usual care cream.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Femia Cosmetic Vertriebsgesellschaft mbH, Gut Weide 1, 52078, Aachen, Germany, www.femia.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for CV - Cadea Vera Hydro Hyaluron Wonder Serum