Kneipp Bath Crystals - Cold Season, 600 g

With eucalyptus oil

€ 6,70 € 7,49 -11%

(€ 11,17 / kg, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 600 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • Mineral salts from ancient underground deposits
  • With natural essential oil
  • Vegan & free from mineral oils

Frequently bought together with Kneipp Soft Skin Bath Oil - Almond Blossom, 100 ml

Kneipp Bath Crystals - Cold Season, 600 g € 6,70 (€ 11,17 / kg)
Kneipp Soft Skin Bath Oil - Almond Blossom, 100 ml € 4,00 (€ 40,00 / l)
Total price: € 10,70
Description

These bath crystals with mineral salts from ancient deep underground salt deposits are enriched with eucalyptus essential oil and ensure pleasant moments in the bath. The vegan formulation is free from silicone and mineral oils.

Item no.: MUE-916363
Content: 600 g
EAN: 4008233157221
Manufacturer No.: 916363
Brands : Kneipp
Skin Type: All Skin Types
Product Features : Vegan
Free from : Mineral Oils , Paraffin, Animal testing
Application: Pour a small amount of the product into the running bath water and enjoy.
Ingredients (INCI)

Sodium Chloride, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Sodium Carbonate, Sodium Methyl Oleoyl Taurate, Polysorbate-20, Limonene, Aqua, CI 10020

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Kneipp GmbH, Winterhäuser Str. 85, 97084, Würzburg, Germany, www.kneipp.com/de_de/home

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Kneipp Bath Crystals - Cold Season

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder