Terra Naturi Sensitive Lip Balm, 9,60 g

Intensive care & a smooth feel for your lips

€ 1,93 € 2,19 -12%

(€ 201,04 / kg, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 9,60 g

Only 1 item in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • For sensitive lips
  • With organic jojoba oil & shea butter
  • Rich & easy to apply

Frequently bought together with Terra Naturi Lipstick Shine, 4 - Coral Dreams (4 g)

Terra Naturi Sensitive Lip Balm, 9,60 g € 1,93 (€ 201,04 / kg)
Terra Naturi Lipstick Shine, 4 - Coral Dreams (4 g) € 3,37 (€ 842,50 / kg)
Total price: € 5,30
Description

The Sensitive Lip Balm from Terra Naturi was specially developed for the needs of sensitive lips. It leaves them feeling pleasantly cared for and supports a well-cared-for appearance.

All highlights at a glance:

  • For sensitive lips: Targeted care for sensitive skin areas.
  • Plant oils & butter: Formula with organic jojoba oil, avocado oil, shea butter and argan oil.
  • Comfortable feel: The rich texture applies easily and leaves the lips feeling smooth.

Item no.: MUE-1110707601
Content: 9,60 g
EAN: 4053776038759
Manufacturer No.: 1110707601
Brands : Terra Naturi
Skin Type: All Skin Types, Sensitive Skin
Ingredients (INCI)

Ricinus Communis Seed Oil, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[1], Euphorbia Cerifera (Candelilla) Cera, Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil[1], Persea Gratissima (Avocado) Oil, Copernicia Cerifera (Carnauba) Cera, Benzyl Alcohol, Glycerin Soja Oil, Tocopherol (Vitamin E)

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Lipomaidsan Cosmetic Production GmbH, Trifthofstraße 57, 82362, Weilheim, Germany, www.lipomaidsan.com/de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Terra Naturi Sensitive Lip Balm