Terra Naturi SOFT SHEA Cream Shower Organic Grape Seed Extract & Organic Shea Butter Extract, 250 ml

Gentle body cleansing & a comfortable skin feel

€ 1,95 € 2,19 -11%

(€ 7,80 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 7 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For all skin types
  • Organic grape seed & shea butter extract
  • Vegan formula & creamy texture

Frequently bought together with Terra Naturi VOLUME Shampoo, 200 ml

Terra Naturi SOFT SHEA Cream Shower Organic Grape Seed Extract & Organic Shea Butter Extract, 250 ml € 1,95 (€ 7,80 / l)
Terra Naturi VOLUME Shampoo, 200 ml € 2,02 (€ 10,10 / l)
Total price: € 3,97
Description

The SOFT SHEA Cream Shower with Organic Grapeseed Extract & Organic Shea Butter Extract from Terra Naturi gently cleanses the skin with mild plant-based cleansing agents. The creamy formula is suitable for all skin types and leaves the skin feeling clean and well cared for.

All highlights at a glance:

  • Mild formula: Plant-based cleansing agents gently cleanse the entire body.
  • Plant extracts: Selected formula with organic grapeseed extract and organic shea butter extract.
  • Pleasant texture: Lathers easily and is ideal for daily use.
  • Vegan formula: Made without animal-derived ingredients.

Item no.: MUE-600-90-0023
Content: 250 ml
EAN: 2200293436830
Manufacturer No.: 600-90-0023
Brands : Terra Naturi
Skin Type: All Skin Types
Application: Rub the lotion in the palms of your hands and let it lather. Then apply to damp skin and rinse off thoroughly.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: dreibio GmbH, Waldenserstraße 2-4, 10551, Berlin, Germany, www.dreibio.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Terra Naturi SOFT SHEA Cream Shower Organic Grape Seed Extract & Organic Shea Butter Extract